Rossz időben kockulni, hej, de jó!

>> 2010. május 18.

És ha igazán belegondolunk, nem is nagyon van más alternatívánk. Ezért is szeretnék egy kis történetet megosztani azokkal, akiknek hozzám hasonlóan nem jött meg a kedve strandra menni a ragyogóan szép esős orkánban ami odakint zajlik.

Ilyen időben az ember amúgy is hajlamos a gép közelében időzni, elővenni a régen elfeledett játékokat, újra átélni a jól ismert kalandokat, egyszóval kihúzni ép ésszel addig, míg a cserepadról végre felpattan a jó idő.

Így tettem én is, barátommal összeültünk egy házi rendezésű, exklúzív, 2 személyes hálóparty-ra, ahol hosszas gondolkodás után úgy döntöttünk, hogy Sid Meier egyik klasszikusával, a Civilization sorozat 4. részével fogjuk elütni az időnket, mindezt úgy, hogy a méltán híres játéksorozathoz eddig közünk még soha nem volt.


Valós idejű stratégiához szokott agyunk teljes erejéből küzdött az egyszerű és nagyszerű körökre osztott stratégia alapelveinek befogadásán, ami hosszas tanulási görbével párosult.
A gép még óvodás nehézségi fokozatban is okozott kellemetlen meglepetéseket, amelyet csak a jó idő - jelen esetben villámlás, szélvihar és égszakadás - tudott volna feledtetni.

Amikor már csaknem 8 órája játszottuk a játékot, és Kr.u. 1500 környékén jártunk, már nem tépett szét minket az ambíció, hogy igába hajtsuk a világ többi részét, tudva, hogy kb. félidőben járhatunk, így bedobtuk a törölközőt.



Lefeküdtünk aludni, és bár ha öntudatlanul is, de ezen éjszaka alatt értettük meg igazán a körökre osztott stratégia és a Civilization sorozat valódi szépségét.

Ezt nem is lehet igazán hitelesen elmesélni, viszont aki átélte, az tudja miről beszélek, amikor azt mondom, hogy mindketten szó szerint körökre osztva álmodtunk.

Egy egész este körökre osztva, egy egész világ az álmodban négyzetrácsokkal szabdalva, sétálni az utcában, de csak egy négyzetet haladni körönként, táncolni lépésenkénti szünetekkel... leírhatatlan - vagy "mászterkárdosan" szólva: PRICELESS.

Abból kiindulva, hogy mindketten ugyanolyan módon álmodtunk, és erre egyikünk se számított, ez a Sid bátyó tényleg tudhat valamit, és őszíntén szólva kíváncsi lennék egy hasonló teszt eredményére - csak ezúttal jóval több résztvevővel, hogy kiderítsük, hogy Meier úrnak valójában meddig is ér el a keze...

http://www.civilization.com/
http://store.steampowered.com/app/3900/


Tovább a teljes cikkre....

Acer Aspire 5315 hardveres virtualizáció engedélyezése

>> 2010. május 4.

Ha Acer Aspire 5315 tulajdonosok vagyunk, és olyan processzort tettünk a gépbe, ami támogatja a hardveres virtualizációt (Intel VT-x), akkor azt vehetjük észre, hogy minden próbálkozás ellenére nem tudjuk engedélyezni ezt a funkciót. Ezt a gyártó a BIOS-on keresztül korlátozza, de az alábbi leírás segítségével ez kikerülhető, és a hardveres virtualizáció bekapcsolhatóvá válik.

A hardveres virtualizáció a virtuális gépek futtatásakor lehet előnyös, hiszen sok esetben felgyorsítja annak működését, más esetben még alapkövetelmény is (Windows 7 XP mód). Ha ezt a képességét a processzorunknak engedélyezni szeretnénk (olyan processzor kell, ami erre képes, a gyári Celeron nem tudja), akkor csak töltsük le az alábbi csomagolt fájlt, csomagoljuk ki, és futtassuk le az InsydeFlash.exe fájlt, és engedélyezzük a BIOS flashelését. Ennek hatására a legfrissebb BIOS-t kapjuk meg, némi hackel fűszerezve, így a BIOS menüjében sok új lehetőség válik elérhetővé, köztük a hardveres virtualizáció engedélyezése is. Az esetleges károkért felelősséget nem vállalunk!


Tovább a teljes cikkre....

Megjelent az (K)Ubuntu 10.04

>> 2010. április 28.

A mai napon megjelent és letölthetővé vált az Ubuntu/Kubuntu aktuális verziója, a 10.04 (Lucid Lynx) végleges változata (ISO formátumban). Sok újdonságot hoz az előző verzióhoz képest, így a kipróbálása különösen ajánlott. A letöltési linkekért kattintsatok a tovább gombra.

A Lucid Lynx egy LTS (Long Term Support), azaz hosszútávú karbantartással rendelkező kiadás lesz. Ez azt jelenti, hogy szerveren öt, míg desktopon 3 évig lesz támogatott. Aki CD-n szeretné megrendelni, az itt tud hasznos információkat szerezni a megrendelésről. Az Ubuntu 10.04-ben megjelenő újdonságokról pedig itt olvashattok. A letöltési linkek alább találhatóak (FTP/Torrent).

Ubuntu 10.04 Desktop 32bit ISO (FTP)
Ubuntu 10.04 Desktop 32bit ISO (Torrent)
Ubuntu 10.04 Desktop 64bit ISO (FTP)
Ubuntu 10.04 Desktop 64bit ISO (Torrent)
Kubuntu 10.04 Desktop 32bit ISO (FTP)
Kubuntu 10.04 Desktop 32bit ISO (Torrent)
Kubuntu 10.04 Desktop 64bit ISO (FTP)
Kubuntu 10.04 Desktop 64bit ISO (Torrent)



Tovább a teljes cikkre....

Windows 7 - Nem használt driverek törlése

>> 2010. április 26.

A számítógép használatra teremtetett, és olyan sok perifériával találkozok életciklusa során egy operációs rendszer, hogy az már-már beteges. Ez az igen magas mennyiségű driver egy idő után kompatibilitási hibákat, esetlegese lassulásokat vagy végső esetben akár hibát is okozhatnak. Ezeket a nem használt drivereket tudjuk törölni az alábbi trükkel.

A driverek, magyar nevén eszközmeghajtó-illesztőprogramok az operációs rendszer, és a hardver közötti zökkenőmentes működést segíti elő. Bármilyen eszközt is csatlakoztatunk a PC-re, garantáltan feltelepít valamilyen drivert az operációs rendszer, legyen az a saját készletéből, a Windows Update-ről, vagy amit mi magunk adunk külső adathordozóról. Természetesen ezen driverek törlése abban az esetben nem ajánlott, ha nap mint nap használjuk őket, hiszen számos kellemetlenséget is okozhatnak. Viszont amiket nem fogunk már használni, csak eseti jellegűek voltak, azokat nyugodtan törölhetjük, hiszen általában több hátrányt okoz mint hasznot. Az alábbi leírás segítségével képesek leszünk a driverek kilistázására, anélkül hogy csatlakoztatnák a külső hardveres egységet:

1. Menjünk a Start menübe, majd jobb-egérrel klikkeljünk rá a Számítógép lehetőségre. A megjelenő menüből válasszuk ki a Tulajdonságok opciót

2. A megjelenő ablak bal oldali részén lévő Speciális rendszerbeállítások feliratra kattintsunk

3. Menjünk a Speciális fülre, majd ott klikkeljünk rá a Környezeti változok gombra

4. Ezután megjelenik egy újabb ablak, melyben a felhasználó változói résznél lévő ablak alatti Új gombra kattintsunk

5. Adjuk meg a következőket, mely hatására a nem használt driverek is megjelennek majd:
Változó neve: devmgr_show_nonpresent_devices
Változó értéke: 1

6. Ha elmentettük a változtatásokat, akkor menjünk be az Eszközkezelőbe. Legegyszerűbben úgy jutunk el oda, hogy a Winjel + R -> devmgmt.msc

7. Most már a nem használt eszközök driverjei is megfognak jelenni, és lehetőség lesz azok eltávolítására is a csatlakoztatásuk nélkül.


Tovább a teljes cikkre....

HTC felhasználói felület kikapcsolása

>> 2010. április 6.

A legnépszerűbb mobilgyártók között szerepel a HTC is, mely cégre jellemző, hogy saját felülettel látja el eszközeit, ezzel is egyedibbé, könnyebben kezelhetővé teszi azokat. Android alapú eszközökre a HTC Sense felület, Windows Mobile alapú eszközökre pedig a TouchFLO felhasználó felület érhető el. Aki viszont ezt valamilyen megfontolásból nem szeretné használni, az az alábbi módon kapcsolhatja ki.

Mind a két rendszeren igen látványos, könnyen kezelhető felületet készített a HTC, így ennek kikapcsolása továbbra sem ajánlott. Aki viszont mégis kiszeretné kapcsolni, az kövesse az alábbi leírást.


HTC Hero készüléken a HTC Sense felület
1. Főképernyőn nyomjuk meg a hardveres Menu gombot

2. Válasszuk ki a Settings opciót

3. Menjünk az Applications menüpontra

4. Menjünk a Manage Applications lehetőségre. A telepített alkalmazásoktól függően akár perceket is igénybe vehet ez a lépés!

5. Keressük meg a listából:
Android alapú eszköz esetén: HTC Sense
Windows Mobile alapú eszköz esetén: TouchFLO

Ügyeljünk hogy a Clear defaults opcióra menjünk
6. Válasszuk ki a rendszerünk szerinti lehetőséget (fenn), majd menjünk a Clear Defaults lehetőségre (ne a Clear Data-ra)!

7. Nyomjuk meg a hardveres Home gombot (ház ikon), és válasszunk a listából. Home lehetőség esetén az alap Android/Windows Mobile home képernyőt kapjuk, HTC Sense/TouchFLO esetén a HTC saját felületét.

Most már kiválaszthatjuk a gyári felületet is akár.

Ha a Use by default for this action lehetőséget kipipáljuk, akkor a Home gomb megnyomása esetén már a kiválasztott felület fog megjelenni. Ha nem, akkor minden egyes Home gomb nyomáskor nekünk kell kiválasztani a kívánt felhasználói felületet.


Alap Android felület


Tovább a teljes cikkre....

Android tippek és trükkök - 1. rész

>> 2010. április 2.

Ebben a részben az Android rendszerben elérhető általános tippekkel és trükkökkel ismerkedhettek meg, amik hasznosnak lehetnek a mindennapi használatkor, illetve felgyorsíthatnak bizonyos műveleteket. A továbbiakban leírtak minden Androidot futtató készüléken elérhetőek.

Az alábbi leírásban a rendszerben alapértelmezetten meglévő okosságokat nézzük át, amik a mindennapi használatot könnyíthetik meg vagy gyorsíthatják fel.

  • Ha a kijelző kivan kapcsolva és duplán megnyomjuk a hardveres Menu gombot, akkor a képernyőzár feloldásra kerül, és egyből a Home képernyőn találjuk magunkat. Természetesen ha az Unlock Pattern mód be van kapcsolva, akkor ez a trükk nem működik.
  • Ha a telefon Néma módban van és mi a hangerő növelésének hardveres gombját megnyomjuk, akkor a csengés aktiválva lesz.
  • Képernyő-billentyűzet használata esetén nyomjunk kétszer meg a Space (Szóköz) gombot. Ennek hatására pont kerül a mondat végére, beszúr a program egy szóközt, és a következő szó nagybetűvel fog kezdődni.
  • Ha egy szövegben javítani szeretnénk, de az adott szóhoz vagy betűhöz való léptetés nehéz (nem tudunk pontosan odanyomni), akkor használjuk a készülék trackball-jét az iránynak megfelelően.
  • Görgetésnél ha pontosabbak szeretnénk lenni (pl.: névjegyzékben), akkor első lépésben mozgassuk valamilyen irányba a listát (fel vagy le). Ennek hatására jobb oldalt megjelenik egy szürke rész, amire nyomva betű szerint görgethetünk.
  • Ha a Home képernyőnél megnyomjuk a hardveres Menu gombot, akkor az Android menüje jön elő. Ha itt még egyszer megnyomjuk a Menu gombot, akkor válhatunk a Lista illetve Rács nézet között.
  • Ha a dátumra vagyunk kíváncsiak, akkor csak érintsük meg a Notification bar-t (legfelső rész a képernyőn), amelynek hatására a bal felső sarokban megjelenik a dátum.
  • Ha hívnak minket, és leszeretnénk némítani a csengést, akkor nyomjuk meg a hangerő csökkentése hardveres gombot. Másik megoldás a telefon kijelző felőli részének fordítása lefelé vízszintes helyzetben.
  • Ha hívás közben szeretnénk kihangosítani a telefont, tartsuk nyomva a hardveres Hívás gombot. A hardveres Menu gomb nyomogatásával is aktiválhatjuk, illetve kikapcsolhatjuk a külső hangszórót.
  • A hardveres keresési gomb megnyomásával a keresési felületet hozhatjuk elő.
  • A hardveres Menu gomb megnyomásával a programok és a rendszer alatt a menü rész hozható elő, ha persze ez elérhető.
  • Ha a képernyőt hosszan megérintjük (rányomunk egy helyre a képernyőn, majd otthagyjuk az ujjunkat), akkor majdnem minden helyzetben egy előugró menüvel fogunk találkozni, ahol további lehetőségek érhetőek el (mint a Windows-nál a jobb-egér gomb). Sok esetben a trackball hosszan tartó benyomásával is azonos hatás váltható ki.
  • Ha a fényképezőnél nem a trackball megnyomásával szeretnénk képet készíteni, akkor csak érintsük meg hosszan a képernyőt a kép elkészítéséhez.
  • Tartsuk lenyomva a hardveres Menu gombot bárhol a rendszer alatt, aminek hatására a legutóbb használt 6 program listája lesz elérhető, így könnyen válthatunk az alkalmazások között.
  • Ha a képernyő egy üres részét hosszan megérintjük, akkor új elemet adhatunk hozzá az adott képernyőhöz (HTC Sense felület alatt a + gomb megnyomásával egyenértékű).
  • Ha átszeretnénk nevezni egy mappát az asztalon, akkor érintsük meg hosszan a címkéjét, hogy átnevezhessük.
  • Hogy másoljunk a rendszer alatt szöveget, csak érintsük meg hosszan a másolandó részt, majd válasszuk a Copy feliratot az előugró menüből.
  • Ha továbbítani szeretnénk egy szöveges üzenetet, akkor csak érintsük meg hosszan és válasszuk ki Forward (Továbbítás) opciót.
  • A beépített böngésző alatt a kijelző kétszeri érintésével nagyíthatunk, illetve kicsinyíthetünk a weboldalon. Érintsük meg a két ujjunkkal a kijelzőt, majd közelítsük vagy távolítsuk őket egymástól. Közelítés hatására kicsinyítünk, távolítás hatására nagyítunk a weboldalon. Az előbbi művelet akár a képek nagyításánál/kicsinyítésénél is alkalmazható, de minimum Android 2.1-es rendszer vagy 1.6-os rendszer esetén HTC Sense kezelőfelület kell hozzá.
  • Ha egy weboldalon elhelyezett képet hosszan megérintünk, akkor elérhetővé válik a kép mentésének, illetve megosztásának a lehetősége az előugró menüből.
  • Ha a weboldalon egy telefonszámot vagy egy címet megérintünk, akkor lehetőség nyílik a telefonszám felhívására, vagy a cím megkeresésére Google Maps-en.
A következő részben még több tippel és trükkel ismerkedhettek majd meg.


Tovább a teljes cikkre....

Windows 7 - Biztonsági mentés figyelmeztetésnek kikapcsolása

>> 2010. március 25.

A Windows 7 számos biztonsági funkciót kínál a felhasználók számára, ennek egyik eszköze a biztonsági mentés készítésének lehetősége, mellyel a véletlen adatvesztésből fakadó károkat előzhetjük meg. Erre a Windows 7 figyelmeztet is minket a telepítéstől számított 7 nap múlva, hogy készítsünk a rendszerről biztonsági mentést. Ha ezt a figyelmeztetést szeretnénk kikapcsolni, akkor kövessük az alábbi leírást.

A Windows 7 Műveletközpontjának értesítési területen lévő ikonja a felhasználót a telepítés utáni 7. naptól számítva folyamatosan figyelmezeteti, hogy az adatbiztonság fenntartásának érdekében készítsünk a rendszerről biztonsági mentés. Ez minden felhasználó számára javasolt, hiszen bármilyen hiba okozhat akár adatvesztést is, ami igen kellemetlen lehet fontos fájlok esetén (pl.: pótolhatatlan családi képek). Az alábbi leírás segítségével viszont kikapcsolható ez az értesítés, akik számára ez idegesítő, vagy felesleges lenne:


1. lehetőség:
Menjünk a Műveletközpontba, majd kapcsoljuk ki a Biztonsági mentésre figyelmeztető értesítést az alábbi feliratra kattintva:
Üzenetek kikapcsolása - Windows biztonsági mentés
2. lehetőség (regisztrációs adatbázison keresztül):
1. Nyissuk meg a regisztrációs adatbázis szerkesztőjét: Winjel + R -> regedit

2. Navigáljunk el az alábbi helyre:
HKEY_LOCAL_MACHINE\SOFTWARE\Microsoft\Windows\CurrentVersion\WindowsBackup
3. Ha a fenti hely nem létezik, akkor manuálisan hozzuk létre a CurrentVersion helyen. Jobb-klikk a mappa ikonjára, majd Új -> Kulcs és adjuk a WindowsBackup nevet neki. Ha létezik a fenti mappa, akkor csak menjünk bele, majd adjuk hozzá egy új Duplaszó (DWORD) típusú bejegyzést, DisableMonitoring névvel.

4. Módosítsuk (Jobb-klikk -> Módosítás) az újonnan létrehozott, DisableMonitoring nevű bejegyzés értéket az alábbiak szerint:
1 - Biztonsági mentés létrehozás figyelmeztetésnek kikapcsolása
0 - Biztonsági mentés létrehozás figyelmeztetésnek bekapcsolása
5. Mentsük a változtatásokat és lépjünk ki a szerkesztőből.


Tovább a teljes cikkre....

Windows 7 - Tálcán lévő ikon előnézeti képének módosítása

>> 2010. március 23.

A Windows 7 egyik vizuális újítása volt az előnézeti kép megjelenítése a tálcán, ha egy futó alkalmazás esetében az egeret az ikonjára vittük. Ez a megjelenítési méret sokak számára elégséges, viszont akik eddig kicsinek találták, az az alábbi leírás segítségével még látványosabbá, és nagyobbá tehetik ezt.

Számos Aero effektus közül ez az egyik leghasznosabb, hiszen úgy tekinthetünk be az adott alkalmazásba, hogy azt ténylegesen meg is nyitnánk egy ablakban. Ilyenkor jobb lehet egy nagyobb előnézeti kép, hiszen még részletesebben láthatjuk az adott programban zajló eseményeket. Kövessük az alábbi leírást, ha nagyobb előnézeti képet szeretnénk a tálcán lévő ikonokhoz.


Az eredeti méret

1. Nyissuk meg a regisztrációs adatbázis szerkesztőjét: Winjel + R -> regedit

2. Navigáljunk el az alábbi helyre:
HKEY_CURRENT_USER\Software\Microsoft\Windows\CurrentVersion\Explorer\Taskband
3. Hozzunk létre a fenti helyen egy Duplaszó (DWORD) típusú kulcsot, amelynek adjuk MinThumbSizePx nevet

4. Módosítsuk az értékét (jobb-klikk -> Módosítás) egy kívánt értékre: pl.: 300 (az alul lévő képen ekkor az érték, de lehet ennél kisebb, vagy akár nagyobb is) és a típusa legyen decimális!

5. Mentsük el, lépjünk ki a szerkesztőből, majd jelentkezzünk ki a Windowsból, majd vissza. A változtatás ez után fog működni.


A módosítás utáni méret


Tovább a teljes cikkre....

Windows 7 - Böngészőválasztó letiltása

>> 2010. március 22.

Az európai piacon a Microsoft elérhetővé tett egy böngészőválasztó képernyőt, mely a webböngészők piaci versenyét hivatott fellendíteni. Ez a böngészőválasztó automatikus frissítés formájában érkezik meg a felhasználókhoz, és ha az alapértelmezett böngésző az Internet Explorer, akkor a felhasználó találkozni fog ezzel az ablakkal. Ha viszont nem szeretnénk megejteni ezt a találkozást, akkor az alábbi trükk segítségével blokkolhatjuk azt.

Az alábbi leírást a Microsoft tette közzé, hogy megkönnyítse a rendszer adminisztrátorok munkáját, de a mezei felhasználók is blokkolhatják a leírás segítségével a böngészőválasztó képernyőt.


1. Nyissuk meg a regisztrációs adatbázis szerkesztőjét: Winjel + R -> regedit

2. Keressük meg az alábbi helyet:
HKEY_LOCAL_MACHINE\Software\BrowserChoice
3. Hozzunk létre a fenti helyen egy új duplaszó (DWORD) típusú kulcsot, melynek adjuk az Enable nevet.

4. Értéknek az alábbiakat adjuk meg igény szerint:
1 – A böngészőválasztási frissítés megjelenítése (alapértelmezett)
0 – A böngészőválasztási frissítés megjelenítésének mellőzése


Tovább a teljes cikkre....

Heti Windows - 7. rész

>> 2010. március 21.

Az eheti részben szó lesz többek között a MIX 2010 konferencián közölt hírekről, a megváltozott Windows XP módjáról, a Windows 7 és a Windows Server 2008 R2 első szervízcsomagjával érkező újdonságokról is.

Idén is volt MIX konferencia, ahol a Microsoft számos újdonságot mutatott be a nagyközönség számára. Elsőként megtudhattuk, hogy a Windows Phone 7 milyen hardveres követelményeket támaszt a jövőbeni készülékektől, melyek futtatni szeretnék az új verziójú Windows mobil operációs rendszert:
  • Kijelző: WVGA felbontású kapacitív érintőkijelző, később a HVGA megjelenítő is
  • Processzor: ARM v7 Cortex/Scorpion architektúrás processzor
  • Központi memória: 256MB RAM
  • Tárhely: 8 GB beépített háttértár, külső memóriakártyával nem lehet bővíteni!
  • Egyebek: Gyorsulásmérő, távolság- és fényérzékelő, A-GPS, iránytű, DirectX 9-kompatibilis grafikus lapka, és 5 megapixeles kamera - külön gombbal, illetve a hardveres gombok.

Szoftveres tekintetben is közölt néhány eddig nem tudott információt a Microsoft az új rendszerről, mely sok felhasználót váratlanul ért. Ilyen a multitasking hiánya, mely eddig lehetővé tette különböző programok párhuzamosan futtatását (ami nem lesz: párhuzamosan VoIP kliens használata, közben zenehallgatás, netezés). A megnyitott programok ezentúl kilépés esetén felfüggesztésre kerülnek, de ha újból megnyitjuk őket, akkor villámgyorsan a rendelkezésünkre tudnak állni. Természetesen a gyári programok futhatnak a háttérben, az Apple iPhone mintájára. A másik funkció amit kivettek az a vágólap, indoklásuk szerint ezt a funkciót a felhasználók zöme nem használja. Helyette a telefonszámok, email és lakcímek egyszerű felismerését és használatát kínálja majd valamennyi alkalmazásban. A szoftveróriás szerint ez az út a jövő.


A Windows online alkalmazásboltjáról, a Windows Marketplace-ről is megtudhattunk pár új információt. A szoftverek telepítése csak a Marketplace-ről, illetve a PC-s Zune kliensből lehetséges majd. Amennyiben egy szolgáltató saját webes boltot szeretne üzemeltetni, azt is kizárólag a Microsofton keresztül teheti meg: ez esetben a Marketplace-kliensbe integrálódik a saját kínálatuk is, és egy külön menüpontból lesz elérhető. A fejlesztők évi 99 dollárért vásárolhatják meg a publikálás jogát, a programjaik eladásából származó bevétel 70 százalékát tarthatják majd meg, és próbaverziókat is kínálhatnak majd letöltésre. A megvásárolt szoftverek a felhasználó Live-profiljához lesznek rendelve, így bármikor újra letölthetőek lesznek - ezt a rendelkezést egyetlen fejlesztő sem bírálhatja felül. Továbbá a Microsoft ingyenesen elérhetővé tette a Windows Phone 7 SDK-t, így a programok fejlesztése is megkezdődhet az új platformra.

A Microsoft leleplezte a Silverlight Symbian-os rendszerre elkészített BETA változatát is, de egyelőre még számos hiányossága van. Az Adobe Air, Adobe Flash és Java FX megoldáshoz hasonló Microsoft Silverlight különálló és böngészőben futó alkalmazásokkal is képes megbirkózni, így akár telepítés nélkül is lehetséges online szoftvereket futtatni Windows Phone 7 Series és Symbian modelleken.

Új információkat tudhattunk meg az Internet Explorer következő verziójáról, a készülő Internet Explorer 9-ről. Az új verzió a webes szabványok támogatására helyezi a hangsúlyt: HTML5, CSS3, DOM és az SVG támogatás. Az Internet Explorer 9 mostani előzetese már 55 pontot ér el azon az Acid3 teszten, melyen az előd IE8 mindössze 20 pontig jutott. Természetesen ezzel még nem merül ki az újdonságok sora, hiszen érkezik a grafikus processzorok (GPU) számítási kapacitására támaszkodó megjelenítő motor is. A hardveres gyorsításhoz az eddigi GDI helyett a Windows 7-ben bevezetett – de frissítésként a Vistához is elérhető – Direct2D interfészt használják, amely a kétdimenziós asztali megjelenítésben minőségi ugrást jelent. A böngésző nemcsak a HTML5-videók lejátszásakor, de az SVG-objektumok rajzolásakor is használja majd a grafikus chipek erejét. Az IE9 Chakra nevű új JavaScript-motorja már most gyorsabb az elődjénél, a Microsoft saját mérései szerint a WebKit SunSpider tesztben nemcsak hogy megveri a Firefoxot, de igen közel kerül a Safarihoz és a Chrome-hoz is. A Chakra többmagos processzort használó számítógépeken egy külön programszálat indít a JavaScript fordítására, amely a háttérben egy másik CPU-magon zajlik. A Microsoft ígéri, hogy a webfejlesztőknek és kísérletező kedvű felhasználóknak szánt, most kiadott előzetest nagyjából nyolchetente, egészen a béta-verzió kiadásáig frissíteni fogja. Azt, hogy a béta vagy akár a végleges megjelenése mikorra várható, egyelőre nem közölték.


A Microsoft IE-bővítmény versenyt hirdetett a vállalkozó kedvű webfejlesztőknek. A pályázóknak arra kell törekedniük, hogy bővítményeik olyan különleges funkciókkal ruházzák fel az IE8 böngészőt, amelyek igazodnak a felhasználók igényeihez: egyszerűbbé és gyorsabbá teszik az internetezést. Az elkészített bővítményeket 2010. április 30-áig kell a verseny weboldalára feltölteni. A legjobb munkákra és leggyorsabb fejlesztőkre értékes nyeremények is várnak. Az első 20 bővítményt feltöltő programozó Microsoft Wireless Mobile Mouse 6000 típusú egeret kap ajándékba, míg a közönségdíjas bővítmény gazdája egy fejlesztői feladatokra optimalizált Lenovo ThinkPad SL500-as laptopot nyerhet.

A Windows 7-hez elérhető Windows XP mód-on a fejlesztők változásokat eszközöltek hogy még nagyobb réteg használhassa Windows 7-n a csak XP-n futó programjait. Az XP mód eddig olyan processzort igényelt mely hardveres virtualizációt biztosított, viszont ez a limit mára megszűnt. A szoftvercég a lépéstől azt reméli, hogy az esetleges inkompatibilitási problémáktól tartó kis- és közepes vállalatok nagyobb számban térnek majd át a Windows 7-re, melyhez az XP mód ingyenesen elérhető. Természetesen az alkalmazás változatlanul támaszkodik az Intel VT vagy AMD-V hardveres megoldásokra, ha azok elérhetőek. Windows XP mód letöltése


Új információk érkeztek a Microsoft háza tájáról a Windows 7 és a Windows Server 2008 R2 első szervízcsomagja kapcsán. Várhatóan az év vége fele érkezik majd, de a bejelentésben hangsúlyozta Brandon LeBlanc hogy a szoftvereik már most is teljesen megbízhatóan működnek. A javítócsomag sok újdonságot nem fog hozni, az eddig elérhetővé vált, és a jövőben elérhetővé tett hibajavításokat és frissítéseket fogja tartalmazni. A Windows Server 2008 R2 két új virtualizációs eszközt kap a javítócsomagban: a RemoteFX-et és a Dynamic Memoryt. A Windows 7-ben a távoli hozzáférés (Remote Desktop) frissített változata lesz a főbb újdonság, melyet úgy alakítottak ki, hogy Windows Server 2008 R2 javítócsomagjában megjelenő új platformmal, a RemoteFX-szel képes legyen együttműködni.

A végére pedig egy hiba maradt, mely egy memóriakezelési hiba miatt biztonsági rést tartalmaz a Microsoft Virtual PC, a Virtual PC 2007, a Virtual Server 2005, valamint ennek R2 változata is. A Core Security által kiadott figyelmeztetés szerint a Virtual Machine Monitor komponens hibája lehetővé teszi a virtuális gépen futó alkalmazások számára, hogy írási-olvasási jogosultságot szerezzenek a 2GB feletti memórialapokra, és ezzel megkerüljék a Windowsokba épített biztonsági mechanizmusokat, például az Execution Disable Bitet és az Address Space Layout Randomizationt.

Előző rész: Heti Windows - 6. rész


Tovább a teljes cikkre....

Kapcsolat

In4Sane™ Blog © 2013 - http://i4s.hu

Ha kérdésed, problémád, vagy egyéb észrevételed akadna, akkor írj bátran oldalunk email címére, és amint tudunk válaszolunk.

Jelentkezés

Az i4s csapat folyamatosan várja vállalkozó kedvű BLOGGERek jelentkezését az oldal e-mail címén. Ha csak egy kicsit is érdekel a lehetőség, ne habozz, küldj nekünk üzenetet és mi tájékoztatunk a követelményekről és az egyéb részletekről.

i4s infó

Ha a főoldal nem működne, vagy egyéb háttérinformációkra vagy kíváncsi, látogasd meg Twitter csatornánkat az i4s Twitter linkre kattintva. Oldalunkat "lájkolhatod" Facebook-on, valamint "+-olhatod" a Google Plus-on is.
Az oldalon közölt screencastok, illetve videók megtekinthetőek az oldal YouTube csatornáján: i4s YouTube.
A közelgő fontos eseményekre az i4s naptárjából készülhetsz fel.

  © Webnolia - Blogger --> i4s.hu - In4Sane™ Blog © 2008-2015

Vissza a lap TETEJÉRE